Půst – proč držet hladovku

Tento text jsem nalezl asi v roce 2013 na původní adrese http://elixirzivota.ic.cz/pusty_jak.html a když jsem se chtěl na stránku po pár letech znovu podívat, tak už neexistovala. A protože se mě tento text (i zpětně po letech, co mám za sebou sedm 21 denních půstů) zdá jako jeden z nejsmysluplnějších, dohledal jsem si ho na serveru webarchiv a uveřejnil znovu, myslím si, že by byla škoda, kdyby zapadl. Snad se původní autor nebude zlobit. 🙂

Proč hladovka

Když mi zemřel otec na cirhosu jater a celkové selhání organismu, domníval jsem se (stejně jako většina lidí), že nemoci jsou nešťastnou náhodou a nedá se s nimi nic dělat. Jedině se svěřit do rukou lékařů. Myslel jsem, že pro své zdraví dělám maximum, když nepiji a nekouřím. Časem jsem ale začal chápat, že většinu nemocí a problémů si způsobuje člověk sám nesprávnou životosprávou a stravováním.

Proto jsem se začal věnovat více svému zdraví a správné výživě. Zdravotní problémy se sice přestaly prohlubovat, ale přesto zůstávaly a stále jsem marně bojoval s jejich odstraněním. Až jsem narazil na pojem “detoxikace organismu”. A nejjednodušší + nejrychlejší + nejúčinnější metodou detoxikace je hladovka.

Odpůrci hladovky tvrdí, že tělo se očisťuje samo – stačí jen jíst hodně zeleniny a ovoce. To je možná pravda, ale platilo to snad někdy před 100 lety. Dnešní strava je už taková, že obsahuje spoustu konzervačních přísad a je k dispozici mnoho lákadel, takže člověk v současnosti už NENÍ schopen se zbavit škodlivin z organismu přirozenou cestou. Ještě je tak schopen udržovat si nízkou hladinu škodlivin v těle, pokud žije trvale zdravým způsobem. Pokud ne – škodlivin v těle stále přibývá a s nimi se prohlubují s věkem i zdravotní problémy – problémy s klouby, s játry, a velmi často také vznik srdečních komplikací nebo rakoviny. Obvykle se člověk svěří do rukou lékařů a čeká, zda mu pomohou nebo ne. Lékaři do jeho těla nacpou spousty chemikálií, které sice potlačí jeden problém, ale vznikne celá řada jiných problémů, které se objeví až později. Takže možná prodlouží život o nějaký rok, ale efektivnost je vzhledem k vynaloženému úsilí skutečně malá.

Pokud tedy nechcete ukončit svůj život v bolestech v 50, ale dožít se svěžích 90 let, nespoléhejte na doktory a začněte na sobě pracovat sami. Současné lékařství není tak daleko, aby dokázalo odstranit všechny problémy a nemoci, často zdraví spíše uškodí. Ale máme už od přírody jednoho mnohem schopnějšího lékaře, který je přímo v nás – hladovka. Jak řekl Hippokrates: “Člověk nosí lékaře v sobě. Jen mu je třeba pomoci v jeho práci. Není-li tělo očištěno, čím více ho budeš krmit, tím více mu budeš škodit. Pokud krmí nemocného příliš dobře, krmí také nemoc.” Mimochodem, Hippokrates byl velkým propagátorem léčení hladovkou a velmi často ji aplikoval, jak je možné že současní lékaři (odvolávající se na Hippokrata jako na Boha) o léčbě hladovkou mlčí a dokonce ji odsuzují?

Hladovka je něco jako herní cheat v reálném životě. V dnešní době není moc známá a je proti ní spousta předsudků založených na nízké informovanosti. Je to škoda, protože umožňuje snadno a rychle vyřešit zdravotní problémy, se kterými si současná lékařská věda neví rady. A také prodloužit svůj věk omlazením. Léčba a omlazení hladovkou je přirozený proces organismu. Tělo tento mechanismus občas používá samo automaticky – při nemoci (jako např. nachlazení) tělo zvýší kyselost krve (projeví se “acetonovým dechem) a tak se snaží “spalovat” nemoc. Současně sníží chuť k jídlu, protože jídlo by zatěžovalo organismus a snižovalo tak účinnost samoléčby. Proto je hrubou chybou (!) nemocnému nutit jídlo, pokud nemá k němu chuť.

Léčba hladovkou není žádný moderní výmysl nebo šarlatánství – naopak, hladovka byl běžně používaný léčebný prostředek už před několika tisíci let. Moderní doba hladovku potlačila, protože současný člověk je už příliš zpohodlnělý než aby podstoupil takovou obtížnou léčbu vyžadující jeho vnitřní sebeovládání, ukázněnost a zřeknutí se požitků. Mnohem snazší je oddat se lékařům a pasivně čekat, že ho lékaři jeho problémů zbaví. Je to škoda, protože sebelepší medicína nemůže nikoho zbavit problémů, pokud pro to on sám něco neudělá a nemá vůli a odhodlání se skutečně vyléčit.

V přírodě se hladovka také běžně objevuje. Běžně se střídají období dostatku a nedostatku potravy, takže živočichové běžně hladují a tím si regenerují organismus. Dokonce občas hladují dobrovolně – např. při sezení na vejcích, když je málo potravy (přecházejí raději do stavu klidu než se shánět po posledních soustech) nebo v říji.

V průběhu hladovky dochází k odplavování škodlivých látek z těla (detoxikace) a také k odstraňování poškozených a nemocných tkání z organismu a nahrazování novými tkáněmi. Tím dochází nejen k léčbě nemocí, ale také k celkovému omlazení organismu. K detoxikaci organismu jsou nabízeny na trhu přípravky nevyžadující hladovku (jako např. Colonix), ale oproti hladovce jsou mnohem méně účinné (pročistí jen střeva, čehož lze snadno dosáhnout krátkou 3 denní hladovkou) a dodávají do těla další škodliviny, bez kterých se lze obejít.

Hladovkou si můžete vyléčit prakticky všechny nemoci a zdravotní potíže. Vše záleží jen na vaší vytrvalosti a správném použití hladovky. K postupnému upevňování zdraví můžete provádět pravidelné 1-denní hladovky. Od těžkých projevů nemoci (jako např. bolesti) vám může odpomoci 3-denní hladovka. 7-denní hladovka je schopná některé nemoci odstranit, u mnoha nemocí značně přispět k jejich vyléčení. 14-denní hladovka velké množství nemocí vyléčí. 21-denní hladovka zajistí i odstranění kořenů nemocí, takže se již nevrátí. 40-denní hladovka slouží k omlazení organismu a povznesení ducha. Je ale mnoho případů, pro které uvedené neplatí. Např. při cukrovce nemůžete použít dlouhou hladovku, protože by pokles cukru mohl nemocnému uškodit – ale i tak může nemocný léčbu hladovkou aplikovat, jen si musí přivykat postupně a tělo si pomalu léčit – nejdříve jíst zvýšeně zeleninu a ovoce, pak začít občas vynechávat jedno jídlo, pak nejíst půl dne, celý den atd.

Pokud je tělo více toxikováno nebo je více nemocí, nelze počítat s tím že se všechny problémy vyřeší jedinou hladovkou. Každá z hladovek vám vyřeší velkou část problémů, ale k plnému ozdravění je nutné provádět delší řadu hladovek, což vyžaduje delší léčbu. Například jsou typické případy, kdy má člověk spoustu nemocí až invaliditu, drží rok hladovky a zdravou výživu a po tom roce je už opět schopen plně sportovat a žít naprosto zdraví život, je z něj úplně jiný člověk.

Případem nutnosti použití více hladovek je obezita. Je naprosto mylná představa, že při obezitě lze snížit nadváhu jednou hladovkou. Hladovka vám sice umožní snížit váhu o mnoho kilogramů, ale během návratovky se většina váhy obnoví a pokud nedojde ke změně stravovacích návyků (a tedy ke změně psychiky), dochází k typickému jojo efektu a obezita se může ještě i zvyšovat. Léčba obezity jednou hladovkou je účinná pouze v případě nízké nadváhy, zpravidla když hladovkou je možné snížit váhu až na normální váhu (tedy BMI asi 22). V případě vyšší obezity je potřeba provést kaskádové dlouhodobé hladovění – tj. např. 21 dnů hladovět, 21 dnů návrat a pak opět opakovat další hladovkou a to několikrát po sobě, dokud nedojde k normalizaci váhy. Dobu návratu je možné zkrátit tak, aby další hladovka začala několik kilogramů pod předešlou hmotností. Jedině tímto způsobem je možné poměrně rychle (tj. např. za 1 rok) a účinně provést snížení nadváhy, ale je to metoda dost náročná na hladovějícího. V průběhu tolika hladovek dochází i k léčbě psychiky hladovějícího a ke změně stravovacích návyků – po skončení je již navyklý na stavu bohatší na ovoce a zeleninu a tak je již schopný si svou novou hmotnost udržovat.

Odpůrci hladovky uvádějí jako důvody k odmítání hladovky – zvýšení kyselosti krve, slabost, zvýšené vypadávání vlasů, úbytek hmotnosti atd. – jenže jejich informace je zcestná a neúplná, protože to jsou běžné a přirozené projevy během hladovky, které jsou jenom přechodné a po skončení hladovky se vše nejen vrací opět k normálu (bez jakýchkoliv trvalých změn), ale naopak se často zlepší – např. vypadávání vlasů lze hladovkou také vyléčit. Pokud hladovka někdy někomu způsobila zhoršení stavu, tak to bylo špatným použitím hladovky, např. nedodržením správného postupu při obnově normální stravy.

Dalším argumentem odpůrců hladovky je, že v minulosti lidé často umírali hladem. Jenže – to byly přece jenom jiné podmínky. Jedním faktorem je strach – pokud má člověk strach, že nedostane další potravu, může tento stres zapřičinit předčasné úmrtí. Při řízené hladovce víte, že ji držíte dobrovolně a můžete ji kdykoliv ukončit. Hladující lidé jedli např. týdny suchý chléb – to znamenalo značně nevyváženou a nedostatečnou stravu, tělo nepřešlo na vnitřní výživu (která vždy představuje vyváženou stravu) a tím velmi strádalo. Hladující lidé nebyli informováni o správném průběhu hladovění – těžko si můžeme představit, že takový strádající člověk po týdnu hladovění přešel na normální stavu pitím mrkvové šťávy, naopak když našel potkana upekl si ho a snědl, což znamenalo otravu jeho organismu a někdy i smrt.

2. část – průběh hladovky
3. část – jak držet hladovku

Shlédnutí: 2051

Vložte veřejný komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *